czwartek, 18 lipca 2013

Kilka słów na temat szlachetności...

Tak jak już kiedyś pisałam, pochodzę (z resztą tam własnie poznałyśmy się z Rudzielcem) z niedużego miasta w województwie świętokrzyskim- z Włoszczowy. Pewnie częśc z Was coś tam o nim słyszała- ze względu na peron (i działalnośc ś.p. posła P.Gosiewskiego), mleczarnię, stolarkę. Poza tym w tegorocznej edycji "Bitwy na głosy", muzycznego show Dwójki, udział brała dziewczyna z naszego miasta. Ale ten post chcę poświęcic czemuś innemu. Dzisiaj raczej będzie długo, więc przygotujcie przekąski i coś do picia. Zapraszam do lektury :)

W tym roku po raz pierwszy we Włoszczowie ruszy Szlachetna Paczka. Nie wiem ile wiecie na temat tego projektu, więc pozwolę sobie pokrótce przybliżyc jego idee i założenia.
Inicjatorem Szlachetnej Paczki jest ksiądz Jacek Stryczek- prezes stowarzyszenia WIOSNA, z ramienia którego działa ten projekt. A na czym on polega? Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom żyjącym w trudnej sytuacji materialnej. W każdym rejonie wolontariusze odwiedzają najbardziej potrzebujących w swoim otoczeniu. Następnie darczyńcy przygotowują pomoc materialną dopasowaną do potrzeb konkretnej rodziny. Każdy człowiek zaangażowany w projekt ma możliwośc rozwoju swojego potencjału, poczucia wpływu na otoczenie i przekonania, że warto współpracowac z innymi ludźmi.
Dobrze wyselekcjonowane adresy rodzin sprawiają, że wolontariusze mają więcej czasu na to, aby poznac sytuację potrzebujących i przeprowadzic diagnozę potrzeb. Pozyskanie dobrych adresów rodzin odpowiadających na kryteria pomocy przyjęte w Szlachetnej Paczce pomaga wolontariuszom w podjęciu decyzji o włączeniu do projektu rodzin, dla których jego pomoc może byc szansą na zmianę swojej sytuacji. Rodzina włączona do projektu otrzymuje konkretną i wartościową pomoc oraz spotkanie z zaangażowanym człowiekiem- wolontariuszem, który wspiera rodzinę swoją obecnością i działaniem.
Na jakie warunki zwraca uwagę Szlachetna Paczka włączając rodzinę do projektu?
1.historię rodziny i przyczyny jej trudnej sytuacji materialnej;
2.dochód przypadający na jednego członka rodziny;
3.postawę rodziny- czy podejmuje ona kroki, aby w miarę możliwości zmienic swoją sytuację czy jednak stara się utrzymac ze swojej biedy;
Wybór rodziny do kluczowy etap projektu. Naszym celem, celem Szlachetnej Paczki, jest mądra pomoc. A czym jest mądra pomoc. Trudno ją zdefiniowac. Mówiąc krótko, stwierdzę, że jest to pomoc, która daje szansę na zmianę. Wybieramy te rodziny, dla których wsparcie będzie impulsem do zmiany, a nie demoralizacją i przyzwyczajeniem do pomocy.

Krócej o Szlachetnej Paczce napisac się nie da. Po prostu. Niedawno wróciłam ze szkolenia dla liderów, które miało miejsce w Katowicach. Nawiasem mówiąc dla mnie do miasto jest przedziwne. Z jednej strony niezwykle klimatyczne- stare kamienice, stylowe budynki. Z drugiej zaś to miasto jest dla mnie szalenie ponure. Brakuje mi w nim zieleni. Ale to jest odczucie całkowicie subiektywne. Wrócę do tematu :). Ten szkoleniowy weekend był bardzo intensywny. Ogrom  informacji , zajęcia praktyczne, niezwykle inspirujący ludzie- pełni energii i entuzjazmu. Gromkie oklaski, integracja w mokrych Katowicach, mieszanie towarzystwa przy stolikach, kaczuszki i emocje, piękne pozytywne emocje. A przede wszystkim wiara i przekonanie o sensie moich działań. Co najbardziej utkwiło mi w pamięci, to słowa oczywiste, ale przepełnione mądrością i prostotą : " Ale to nie jest bohaterstwo. Jak ktoś potrzebuje pomocy, to się mu pomaga. Proste."

I to chyba byłoby na tyle. Jeżeli ktoś jest spragniony większej liczby informacji, to chętnie porozmawiam na priv, albo zapraszam do odwiedzenia stron internetowych:

www.szlachetnapaczka.pl
www.superw.pl

Moje Kochane!
Długo mnie tutaj nie było. Wiem. Ale same rozumiecie- najpierw musiałam przebrnąc przez sesję, a potem szkolenie SzP. A poza tym wakacje. Same rozumiecie :) No ale wrócę do tematu :) Co myślicie na temat Szlachetnej Paczki? Czy macie z nią jakieś doświadczenia? Czekam na komentarze i zapraszam do dyskusji :)
Pozdrawiam:)
RudaMaruda

PS. Czemu post o działalności charytatywnej znalazł się na blogu lifestylowym o nachyleniu o kosmetycznym? Bo pomaganie to pielęgnacja duszy :)

2 komentarze:

  1. Szlachetną paczkę popieram i dużo o niej słyszałam :) Ja pomagam innym trochę inaczej - oddaję regularnie krew :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo się cieszę, że masz z nią pozytywne doświadczenia. Bardzo miło mi to słyszec. I super, że jesteś aktywnym krwiodawcą. Krew to najważniejszy lek. Jego nie da się wyprodukowac. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie bardzo cenny- zostaw ślad i podziel się ze mną swoją opinią i spostrzeżeniami :)