niedziela, 22 września 2013

"Dary Anioła"- moje nowe literackie odkrycie

Pamiętacie mojego posta na temat sposobów na jesienną chandrę? Jednym z nich było czytanie książek (pod ciepłym kocykiem, mając w zasięgu ręki kakao i coś słodkiego)- mam propozycję super lektury. :)

Na "Dary Anioła" trafiłam przez przypadek. Nie zdążyłam na seans filmu, na który chciałam się wybrac, więc poszłam na to- głównie z ciekawości. I przepadłam, przepadłam totalnie. Kiedy dowiedziałam się, że film powstał w oparciu o książkę, że w ogóle to jest cała saga, to z prędkością dzikiej pantery pobiegłam do księgarni. I przepadłam po raz drugi. :)

Cały cykl składa się z trzech tomów: Miasto kości, Miasto popiołów, Miasto szkła. Już same tytuły sugerują, że raczej ckliwy romansik to to nie będzie. Wątek miłosny, owszem, jest, ale daleko mu do ckliwości.

+:
1.Książki skierowane są do młodego odbiorcy, bohaterowie mają 16, 17 lat, to brak im pewnego rodzaju infantylności, który charakterystyczny jest dla sagi Zmierzch (tak, Zmierzch czytałam, lubię te książki, bo chyba każdy lubi czasem uciec w taki pudrowo-cekinowy świat). Dary Anioła są pisane bardzo ciekawym językiem. Autorka nie ucieka od złośliwego poczucia humoru, sarkazmu. Pisze językiem prostym, ale dobitnym. Równocześnie w scenach romantycznych, miłosnych (nie, nie, nie Grey to nie jest) pisze z lekkością i godną podziwu subtelnością, ale w sposób pozbawiony patosu.
2.Autorka porusza problem homoseksualizmu. Jeden z bohaterów- Alec- jest gejem i boi się do tego przyznac rodzicom. Chłopak kocha kogoś, ale nie potrafi zaangażowac się w związek z nim i byc szczęśliwym, bo boi się reakcji otoczenia. Jak rozwiązał się ten wątek? Zapraszam do lektury. Warto zwrócic uwagę na to, że w Darach anioła problem homoseksualizmu jest przedstawiony bardzo obiektywnie, bez nacechowania emocjonalnego. Patrząc na Aleca w pierwszej kolejności widzimy wybitnego Nocnego Łowcę, przyjaciela, brata, odwaznego wojownika, a to, że jest gejem dostrzegamy na końcu
Autorka nie boi się poruszac się także innych trudnych problemów- miłośc głównych bohaterów nie może ulec spełnieniu z pewnego bardzo ważnego powodu. Ona opisuje to w bardzo ciekawy sposób- przedstawia konflikt serca i rozumu. I ponownie udaje jej się uciec przed patosem.
3.Wspominane już przeze mnie poczucie humoru. Na zachętę kilka smaczków:
- Te dziewczyny gapią się na Ciebie.
- Nic dziwnego, jestem oszałamiająco atrakcyjny. 


Jeżeli chcesz, żebym rozerwał na sobie ubranie, to nie musisz robic sobie krzywdy. Pamiętaj, że miłe słówka też działają. 

Nie chciałabym, żeby ten miły wieczorny spacer przerwała moja nagła śmierc. (nie martwcie sie o moje zdrowie psychiczne, musicie poznac te słowa w kontekście :))

4. Postac Jasa- po prostu. Bohater jest wielowymiarowy, złożony. Pod płaszczykiem złośliwości, sarkazmu, nawet pewnej arogancji kryje się bardzo kruche i wrażliwe wnętrze. Przeczytacie, zrozumiecie :)
Ach, Jace... ;)

-
Nie wykryto.

+/-
Nie wykryto.


Jak widzicie książki z tego cyklu zachwyciły mnie całkowicie. Bardzo zachęcam do ich przeczytania, ponieważ jestem przekonana, że warto. A może już je znacie? Czekam na komentarze :)


Pozdrawiam ciepło.

RudaMaruda


3 komentarze:

 1. Moja przyjaciółka uwielbia tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ruda Marudo!
  Myślę, że po Twojej recenzji większość czytelników przepadnie, a ja napewno!
  W najbliższym czasie zakręce się za pierwszą częścią.
  Tak na marginesie bardzo ciekawie piszesz, aż miło się czyta :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jest dla mnie bardzo cenny- zostaw ślad i podziel się ze mną swoją opinią i spostrzeżeniami :)